اجتماعیسیاسی

۲۸ میزان خط سرخ برای کمیسیون انتخابات

عنایت الله حکیمی، ۸ سنبله ۱۳۹۷

در ابتدا همایون محتاط رئیس اداره مرکزی ثبت احوال نفوس گزارشات خود را نسبت به کارکردهای اداره ثبت احوال نفوس در بخش توزیع ده میلیون تذکره برای انتخابات در نظر گرفته شده بود، توضیح داد که مورد قبول و پذیرش همه قرار گرفتند، یعنی این اداره در بخش توزیع تذکره ها، جلوگیری از تذکره های قلابی هم اطمینان داد که با ایجد کردن دیتابس مرکزی میتوان این مشکل را در روز انتخابات رفع کرد. از بخش دیجیتال سازی کتابهای اساس هم دیدن کردن که کارمندان حتی در روزهای رخصتی در این بخش کارمی کنند تا بتوانند تا مدت تعین شده همان مقدار کتابها دیجیتال شود و تذکره ها را بصورت دجیتل شده خدمت کمیسیون انتخابات قرار بدهد.
کمیسیون انتخابات ازاداره ثبت احوال نفوس خواستار دیتابس شده است که کار فیلترینگ و جدا سازی تذکره های تکراری و قلابی را بکند تا باشد که از روند شفافیت در روز انتخابات بعمل بیاید.
اینکه اقای صیاد رئیس کمیسیون انتخابات ۲۸ میزان سال جاری را خط سرخ اعلان کرد، درحالیکه در سخنن امروزش در کنفرانس مطبوعاتی تحت “عنوان گزارش دهی اداره مرکزی ثبت احوال نفوس و دیگرات ادارات همکار درقبال کمپاین ملی توزیع تذکره های ورقی” در اداره مرکزی ثبت احوال نفوس برگزار شده بود، اما و اگرهای زیاد وجود داشت.
این درحالیست که کمتر از 50 روز تا روز انتخابات باقی مانده است و مشکلات از قبیل حذف ولایت غزنی از انتخابات، سرنوشت احزاب، بسته بودن حوزه های ثبت نام در ولسوالی های نا امن مشکلات هستند که هنوز حل نشده باقی مانده است.
یکی از خبرنگاران سوال کرد: چهار عضو از شورای عالی صلح هم کاندید پارلمانی هستند اما هنوز از امتیازات مقامش استفاده می کند، پس سرنوشت اینها چطور میشود؟
رئیس کمیسیون انتخابات جواب داد: اینها از لحاظ قانونی لازم نیست استعفا بدهند ولی اخلاقا خوب است که از مقام فعلی شان درشورای عالی صلح استفاده نکنند.
اما در قسمت ولایت غزنی، رئیس کمیسیون انتخابات هیچ پاسخ قناعت کننده نداد، فقط گفت که ما تلاش خود را کردیم که کمیسیون ولایتی ما کارهای خود را آغاز کنند اما یک تعداد معترضین آمدند دروازه کمیسیون را بسته کردند. وقتی این مشکل با حوزه بندی کردن ولایت غزنی به سه حوزه حل شد، تعداد دیگری آمدند دروازه را بستند. پس در این مورد بسته بودن حوزه انتخاباتی ولایت غزنی بسته است، مشکل کمیسیون انتخابات نیست بلکه تصمیم گیری در این مورد مربوط به یک کمیسیون دیگر است که متشکل از ارگان های مختلف هستند که در این زمینه تصمیم بگیرند.
در حالیکه از جمله مشاوران ریاست جمهوری و دیگر مقامات هم کاندید پارلمان هستند اما به مشاورت شان ادامه میدهند، ولی در این قسمت جناب صیاد گفت که اونها قانونا باید استعفا بدهند.
آقای رشیدی رئیس تیفا هم سخنان نسبتا اعتراضی نسبت به کارکردهای کمیسیون انتخابات داشت که چندین تصمیم در مورد انتخابات داشت مثل بایمتریک کردن شهروندان واجد شرایط رای دهی، اما برای تحقق بخشیدن آن ایستادگی نکردید، همچنین اضافه کرد که هنوز کارهای باید انجام میشد نشده است و در این مدت کمی که مانده شما نمی توانید خیلی از مشلات را حل کنید.
رئیس ارگان های محل، معین وزارت داخله، نماینده وزرات دفاع، بخش جنایی وزارت داخله هم از کارکردهای خود که دراین پروسه ملی حضور داشتند ابراز کردند و گفتند که خیلی از نیروهای امنیتی در این بخش شهید و زخمی شدند. هرکدام شان بر شفافیت بودن پروسه انتخابات تاکید داشتند که وظیفه مان را بصورت درستش انجام بدهند.
 
در اخیر باید یاد آوری شود که کسانی که در این پروسه ملی قدم نیک برداشته اند و هدف شان خدمت به کشور و مردم است، تشکری و سپاس گذاری کرد.
 

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن