اجتماعیتکنالوژی

خدمات تاکسی آنلاین اولین بار در افغانستان

زود تکسی ZOOD TAXI

از آنجایکه یکی از مهمترین منابع اقتدار و پایه‌های اصلی برای توسعه و انکشاف، میزان و سطح برخورد داری از نیروی بشری و توسعه یافته است که بتواند مطابق با نیازهای روز و تکنالوژی‌های مدرن، فرایند توسعه اقتصادی را درکشور فراهم ساخته و زمینه های رشد و شکوفای آن را فراهم سازد. تکنالوژی ارتباط و فرایند تبادل معلومات بین افراد جامعه در سطوح مختلف می تواند در انکشاف قوای بشری جامعه به دو صورت مستقیم و بدون واسطه و به شکل غیر مستقیم و با واسطه تاثیر گذار است.

خدمات تاکسی آنلاین زود (ZOOD) که یک شرکت تکنالوژی خدماتی در بخش ترانسپورت بین شهری بوده که در آغاز سال ۱۳۹۷ در سطح کابل  آغاز به‌فعالیت کرده است. عزت الله تابش مسئول این شرکت بوده که می گوید ما از سال ۲۰۱۶ روی این طرح کار کردیم با تیم که داشتیم فعالیت ابتدایه ای خود را شروع کردیم تا بتوانیم به عنوان یک شهروند تحصیل کرده در بخش تکنالوژی برای شهروندان سهولت را در بخش گرفتن تاکسی و ترانسپورت بیاوریم. او می گوید، فعلا سیستم ما تمام سطح شهر کابل را تحت پوشش خود قرار داده که حدود بیشتر از ۴۰۰ عراده تاکسی را ما ثبت کردیم که عملا فعال میباشد. خدمات ما با استفاده از اپلیکشن های که در مبایل های با سیستم اندروید و IOS باشند قابل استفاده بوده که دو نوع اپلیکشن بوده یکی شان برای راننده‌گان و دیگرش برای مسافران می‌باشد.

خصوصیات که این اپلیکشن دارد این است که مسافران می‌توانند موترهای کرولا، سراچه و VIP را درخواست بدهند وهمچنین کرایه را میتواند بصورت اتوماتیک نظر به کرایه تعین شده به کیلومتر حساب کند و برای راننده و مسافران قابل دید می‌باشد. وی افزود ما طوری این سیستم را راه اندازی کردیم که مسافران می تواند با استفاده از این اپلیکشن نزدیک ترین تاکسی را در ساحه خانه، اتاق و محل تجارت شان جستجو کرده و برایش زنگ بزند و تاکسی را درخواست کند. رانندگان با استفاده از جی پی اس میتواند ساحه مسافر را تشخیص داده و خود شان را بزودترین وقت برساند. که در این زمینه سهولت های را برای رانندگان و مسافران ایجاد کرده است که رانندگان نیاز نیست دیگر در لب سرکها و کوچه‌ها منتظر مسافر باشند بلکه با استفاده از این تکنالوژی اپلیکشن زود می تواند از خانه شان درخواست مسافران را دریافت کند. هم چنین مسافران دیگر نیاز ندارند که در لب سرک زیرآفتاب منتظر تاکسی بمانند، بلکه از خانه شان و اتاق یا محل تجارت شان به نزدیک ترین تاکسی از طریق اپلیکشن زود در تماس شده و بزودترین وقت تاکسی در پیش خانه شان می رسد. همچنین مسافران میتواند برای یک تاریخ مشخص چند روز پیش از مسافرت شان تاکسی را بوک کنند تا دیگر نگرانی از نبود تاکسی را نداشته باشند.

عزت الله تابش مسئول شرکت زود در نظر دارد که در این بخش خدمات شان را در آینده های نزدیک به دیگر شهرهای افغانستان گسترش دهند تا تمام شهرواندان افغانستان از این خدمات مستفید شوند.

اهداف این شرکت به عنوان یک شرکت دربخش تکنالوژی فراهم نمودن سهولت های در بخش ترانسپورت شهری است که بتواند از تلف شدن وقت و هزینه جلوگیری کند.

وقتی از شهروندان در این زمینه سوال های داشتیم آنها از این تصمیم و ایجاد چنین خدمات در شهر به خوبی استقبال کردند که این یک نیاز مبرم است در شهرکه سهولت های زیادی را در بخش ترانسپورت بوجود میاورد. و تا حال بیشتر از ۱۰۰۰ شهروند درکابل از اپلیکشن زود استفاده کرده و مسافرت های بین شهری شان را از این طریق انجام می‌دهند.

در اخیر افزود که ما در توسعه و پیشرفت مان نیاز به همکاری نهادی های دولتی و شهروندان داریم که در این زمینه با ما همکاری نمایند تا ما بتوانیم در بخش توسعه حکومت داری الکترونیکی و بوجود آوردن سهولت به شهروندان به عنوان یک شهروند سهم گرفته باشیم.

تهیه کننده گزارش: عنایت الله حکیمی

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن