اجتماعی

متن سخنرانی احمدشاه کهزاد در محفل افتتاحیه کتاب خانه “مادر” در ولسوالی جاغوری

بنام خدا و بیاد شهدای افغانستان و علی الخصوص شهدای واقعه میرزاولنگ
خانم ها و آقایان! سلام و صبح تان بخیر
بنده لازم می بینم از جانب خودم به عنوان عضو کوچک جامعه و از آدرس انجمن دیدنو منحیث مسئول عمومی آن، افتتاح کتابخانه مادر را به مردم شریف لومان، تمامی مردم علم دوست جاغوری و جامعه فرهنگی افغانستان تبریک و شادباش عرض کنم.
دوستان و مهمانان عالیقدر! ناگفته پیداست که نبود کتابخانه ی با عظمت کتابخانه مادر در قلب لومان از دیر زمانی حس میشد و داشتن چنین کتابخانه که بتواند حداکثر شاخصه های کتابخانه های به روز را داشته باشد آرزوی دیرینه قلبی ما بود که اینکه ما با کوله باری از امید و آرزو ما شاهد تأسیس و افتتاح آن می باشیم و من ازین اتفاق قلبا خوشحالم و از فرط خوشی و سرور شگفت زده شده ام.
حضار محترم! قطع نظر از فعالیت های خورد و بزرگ انجمن دیدنو در سه سال اخیر، در مقیاس وسیع تر می توان گفت که خانواده دیدنو سه کار و یا بعبارتی سه دستاورد فوق العاده داشته است …
١. ایجاد همدلی و همدیگر پذیری میان محصلین لومان
در گذشته های نه چندان دور، محصلین لومان به طرز عجیبی در حواشی پرتاب شده بودند، چند دستگی و چندپارچگی میان محصلین یک امر ملموس و مشهود بود، شکاف عمیقی و فاصله عظیمی ایجاد و جو بی اعتمادی حاکم بود و احدی به کار گروهی و تأثیر گذاری آن باور نداشت تا اینکه با سعی و تلاش جمعی از محصلین بولمان در کابل، تهداب انجمن دیدنو گذاشته شد و تمامی محصلین لومان زیر چپتر واحد گِرد آمدند. امروزه انجمن اجتماعی فرهنگی دیدنو دارای نشریه فعال، سایت انترنتی فعال بوده و از ٧ ولایت افغانستان عضو دارد که با این وجود، گفته می توانیم که سر و دستی بالاتر از هر نهاد/انجمن مدنی دیگر بوده و افزون بر این، روحیه همدلی و همدیگر پذیری محصلین مثال زدنی است.
٢.نقش فعال انجمن دیدنو در إعمار ساختمان جدید لیسه نسوان
سال گذشته کار إعمار ساختمان جدید لیسه نسوان با همکاری مالی موسسه خیریه امام حسین آغاز و خوشبختانه چندی قبل رسما به بهره برداری سپرده شد. از شروع الی ختم کار، انجمن دیدنو هر ازگاهی که کار لیسه نسوان می لنگید برای حل مشکل و دفع و رفع چالش پا پیش می گذاشت. سال پار کمبود بودجه مالی بزرگترین چالش فراروی إعمار لیسه نسوان بود که با پا درمیانی انجمن دیدنو پول قابل ملاحظه ی از داخل و بیرون افغانستان جمع و به منظور از میان برداشتن موانع و مشکلات تعمیر مکتب نسوان اختصاص داده شد.
٣.تاسیس کتابخانه مادر
تأسیس و افتتاح کتابخانه مادر از دیگر درشت ترین دستاورد انجمن دیدنو می باشد. واقعیت این است که ایجاد کتابخانه مادر جزء از پلان های دراز مدت انجمن بود اما پس از آن تعمیر سابقه نسوان خالی و برای کتابخانه مادر منظور شد، انجمن دیدنو سعی و تلاش مضاعف در خصوص کتابخانه مادر به خرچ دادند که امروز به بعد به ثمر می نشیند. ما با راه اندازی کمپاین زیر نام ” کمپاین جمع آوری کتاب” از طریق شبکه های اجتماعی که هنوز هم ادامه دارد توانستیم کمک های چشمگیری را در دو بخش (کتاب) و (پول) جمع آوری کنیم که آمار و ارقام دقیق آن در اسرع زمان در دسترس شما قرار خواهد گرفت.
بهرترتیبی، ما موفق به جمع آوری کتب و تأسیس کتابخانه مادر در موقع شدیم و این دستاورد کمی نیست و اتفاق ساده محسوب نمی شود. مبارک به همه ما و شما
ما امیدواریم که از کتابخانه مادر که سهم بسزایی در توسعه فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی داد و نقش فعالی در در حفظ و پیشرفت فرهنگ و غنی کردن أوقات فراغت إیفا می نماید استفاده أعظمی صورت گیرد و این کتابخانه به نیازهای گوناگون جامعه پاسخگو باشد. تأسیس کتابخانه مادر در قلب لومان، لومانِ که تاریخ سراسر درد، رنج و محنت دارد اتفاق ساده نیست. لومان در درازای تاریخ بیش از هر نقاط و منطقه دیگر، قربانی پدیده نامیمون جنگ های میان گروهی و درون حزبی شده و آسیب دیده است اما دیروز تار لومان و فردای لومان که نؤید یک آینده روشن و شگوفا را می دهد، تفاوت چشمگیری دارد. امروز هر پسر و دختر لومان از جنگ و دیگر ستیزی خسته است و به تیزی و برندگی قلم باور دارد.
امروز ١۵ سنبله ١٣٩۶ ما با جرئت گفته می توانیم که ما نسل تغیر هستیم و هر پسر و دختر لومان سفیر تغیر در خانواده، قریه و جامعه خود می باشد و خاطر نشان می سازم که شعار ما ( بلی ما می توانیم Yes We can ) است.
در آخر یک بار دیگر از تمامی کسانی که برای کتابخانه مادر به نحوی از انحا کمک کردند، متشکرم. موفق و مؤید باشید.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن