اجتماعی

احساس خلأ در زندگی چیست و چگونه با آن مبارزه کنیم؟

زندگی پر است از فراز نشیب های فراوان که تأثیرات مختلفی روی احساسات ما می گذارد. یکی از این مشکلات بروز احساس خلأدر زندگی است.

احساس خلأ یا خالی بودن، فقدان معنا و هدف، احساسی است که اکثر مردم در مقاطعی از زندگی خود آن را تجربه می کنند. با این حال، احساس شدید و مزمن خلأ، احساس بی حسی عاطفی و نا امیدی  و تجربیاتی از این دست ممکن است نشانه هایی از مشکلات روانی دیگر مانند افسردگی و فقدان لذت باشد. احساس خلأ همچنین در مواقعی نظیر دوران پس ازمرگ عزیز سراغ انسان می آید. افرادی که این احساس خالی بودن را به طور مداوم و به شدت تجربه می کنند، باید حتما به داکتر روانشناس مراجعه کنند اما در موارد نه چندان شدید و مقطعی می توان این مشکل را با راهکارهای مشخص برطرف کرد.

علایم و دلایل احساس خلأ

انسان ها به دلایل بسیاری با احساس خلأ در زندگی خود مواجه می شوند. برای مثال،‌ فقدان فردی که عاشقش هستیم، مرگ یا جدایی، ممکن است احساس خالی بودن را در غیاب این فرد که به زندگی ما معنا و چارچوب می داده، در ما باقی بگذارد. همچنین یک تغییر ناگهانی در شرایط زندگی نیز چنین احساسی را در انسان ایجاد می کند. یکی از علامت های رایج ایجاد احساس خلأ در انسان، فقدان معنا در زندگی است. ویکتور فرانکل، داکترروانشناس اتریشی، در دورانی که در اردوگاه های کار اجباری نازی ها زندگی می کرد به این نتیجه رسید که انسان حتی در دوران سختی به معنا در زندگی نیاز دارد. در نتیجه این تفکر، او به شکلی از درمان رسید که با آن به افراد کمک می کرد تا درهفته جنبه های زندگی خود به معنا برسند. او نام این شیوه خود را لوگوتراپی یا معنا درمانی نامید. کلمه لوگو از لغت لوگوس به معنی می آید.

احساس خلأ احساساتی مانند بی حسی عاطفی، اندوه، انزوا و اضطراب را در انسان پدید می آورد. انسان ها تلاش می کنند تا  این خلأ را به شیوه های مختلفی پر کنند مانند شرکت در فعالیت هایی که ذاتا رضایت عمیقی در زندگی ایجاد نمی کنند ماننده خرید کردن، خوردن یا استفاده از اشیای پیرامون خود، متاسفانه فرهنگ مصرف گرای حاکم برزندگی مدرن بر چنین احساسی دامن می زند و احساس رضایت را در استفاده از این محصول یا آن محصول معنا می کند. به جای این کار بهتر است انسان ها با احساس خلأ مبارزه کنند و با انجام کارهایی نظیر انجام فعالیت هایی که دوست دارند. آوردن حیوان خانگی، انجام تمرین های روانی یا فعالیت هایی که از نظر احساسی آن ها را غنی می کند این حس را از درون خود خارج کنند، با این همه برای یافتن راه حل مقابله با این احساس، باید احساسات درونی خود را بشناسیم. موارد زیر مهمترین و رایج ترین علامت های احساس خلأ در زندگی هستند:

 • شما نمی دانید کی هستید و هدف تان در زندگی چیست.
 • ذهن تان مملو از افکار منفی است.
 • شما همیشه به دنبال تایید خانواده و دوستان خود هستید.
 • شما نمی دانید چگونه باید احساسات خود را بیان کنید.

چگونه بر احساس خلأ غلبه کنیم؟

روان شناسان و متخصصان این حوزه با توجه به تجربیات درمانی خود و همچنین مطالعاتی که در این زمینه انجام داده اند، راه حل های مختلفی را برای مبارزه با این احساس شناسایی کرده اند که در ادامه با ۵ تا از موثرترین روشها آشنا می شویم.

 

 1. خیلی آرام احساس خلأ را بپذیرید.

اشلی ادر ( Ashley Eder) داکتر روانشانس فعال در شهر بودر ایالت کولورادو، می گوید که اگر شما احساس خلأ را که شبیه یک حفره بزرگ در زندگی است، تجربه می کنید، آن را  در درون خود بپذیرید و با خود مهربان باشید. خود را برای داشتن چنین احساسی سرزنش نکنید و اصلا تلاش نکنید که این احساس را تغییر دهید یا نادیده بگیرید. اگر این احساس خلأ به دلیل مرگ فردی است که دوستش داشته اید، دلیلی ندارد که سالها عزادار او باقی بمانید. ادر می گوید: « چون از دست دادن فردی که دوستش داریم غم انگیز است و همچنین این که این حس فقدان به مروز زمان تغییر شکل می دهد. به این معنی نیست که ما با این مسئله کنار می آییم. آن چه مهم است این موضوع است که بتوانیم در کنار این موضوع به زندگی عادی خود باز گردیم و این احساس فقدان مانعی در برابر روند عادی و روبه رشد زندگی ما نباشد».

 1. هر روز با خود خلوت کنید.

کیتلین اسلایت ( Kaitlyn Sligh ) مشاوره خانواده می گوید: « با اشتیاق غرق شدن در فضای بیرون که پر از لذت های واهی است مبارزه کنید». او می گوید به جای این که تلاش کنید خلأ به وجود آمده را با مواد مخدر، بازیهای کمپیوتری یا هر چیز دیگر، پر کنید، به درون خود توجه و با خود خلوت کنید. اسلایت پیشنهاد می کند که زمانی را صرف واکاوی آروزها، ترسها، امیدها و رویاهای خود کنید، این کار به شما کمک می کند تا « معنای بیش تری را در زندگی روزمره و آینده خود جاری کنید». از آن جایی که در مورد هر فرد فعالیت های آرامش بخش مختلفی مناسب است، سعی کنید فعالیت مناسب خود را پیدا کنید، اما به طور کلی مدیتیشن، نوشتن و ورزش به شما کمک می کند تا دوباره روی خود تمرکز کنید، اسلایت می گوید: « ممکن است در ابتدا کمی احساس ناراحتی کنید، اما هرچه بیش تر با خود خلوت کنید، برا ی خود انرژی بگذارید و به خود اهمیت دهید، این خلأهای موجود کم تر زندگی شما را در گیر خود می کند».

 1. احساس فعلی خود را کشف کنید.

اِدر پیشنهاد می کند روزانه ۵ دقیقه به خود فرصت دهید و احساسی را که در آن زمان دارید یادداشت کنید. او می گوید: «این کار اصلا چیز عجیب و غریبی نیست، فقط بنویسید کسل، غیرمتمرکز یا کنجکاو. اگر نمی دانید احساسات شما چه اسمی دارند از فهرست اسامی احساسات گوگل استفاده کنید». همچنین می توانید قسمتی از بدن خود مانند دست یا سر، را انتخاب کرده  و حس های مختلف آن مانند دما، فشار یا حرکت را یادداشت کنید. او می گوید: «هرچه فاصله های زمانی ثبت احساسات کم تر شود، شما به مرور یاد می گیرید که میزان تحمل خود را در برابر احساسات مختلف در مدت زمان طولانی تر افزایش دهید». این کار شما را در برابر احساسات مختلف مقاوم کرده و دیگر هر احساس بدی نمی تواند شما را از زندگی عادی دور کند.

 1. احساس خلأ خود را کشف کنید.

اسلایت پیشنهاد می کند که پرسشهای زیر را از خود بپرسید. به گفته او این کار را می توانید هنگام قدم زدن یا نوشیدن یک پیاله چای انجام دهید:

 • آیا خود را قضاوت یا با دیگران مقایسه می کنم؟
 • آیا به خود حرفهای مثبت می زنم؟
 • آیا دوست دارم به شکست ها توجه کنم و خودم را زشت یا احمق بنامم؟
 • آیا احساساتم را در روابطم در نظر می گیرم یا آن ها را کنار می گذارم؟
 • آیا فعالانه به نیازهای جسمانی و سلامت خود اهمیت می دهم؟
 • آیا برای دوری از احساساتم به رفتارها یا عادات مختلف روی می آورم؟
 • آیا تلاش می کنم خودم را ثابت کنم یا پیروز شویم؟
 • آیا فقط روی تأمین نیازهای دیگران تمرکز می کنم؟
 • آیا به خاطر مسائلی که خارج از کنترول من است خود را سرزنش یا احساس گناه می کنم؟
 • آیا احساس دلسوزی ام را نسبت به دوستان نزدیک یا اعضای خانواده ام نشان می دهم؟
 • آیا در تصمیم هایم قاطعم و به عقاید شخصی ام احترام می گذرام؟

با دانستن جوابات سوالات بالا، می توانید به طور دقیق از احساسات خالی خود آگاه شوید و همین آگاهی به رشد شما کمک می کند.

 1. در صورت لزوم از یک فرد حرفه ای کمک بگیرید.

بسیاری از انسانها نمی توانند دلایل احساس خلا خود را شناسایی کنند و به مسله خود بپردازند. بهترین کار در این حالت حفظ حرکت رو به پیش و پیدا کردن یک روان درمان گر خوب است ک به شما کمک کند تا دلایل مشکل شما را در گذشته پیدا کرده و ِآن ها را با کمک خود تان حل کند.

تهیه کننده: عنایت الله حکیمی

منابع: Goodtherpay, lifhack, psychcentral

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن