فرهنگی

استعداد های نهان

فرستنده: شایسته پارسا

 

هنر یک انتقام است، انتقام از گل سرخ

انتقام از زیبایی دریا و درخت و سبزه و کوه – انتقام از این دختر بچه ی ناز

انتقام از لبخند مونالیزه ای زیبا

هنر یک انفجار اثباتگر است – اثباتگر شدن – اثباتگر توانستن

امر به خواستن و نهی از ترسیدن است

 

کارگاه هنری جهش، مرکز است که از استعداد های نهان هنری حمایت کرده و سالانه نمایشگاه هنری را برگزار می کند.  این مرکز هنری که مسئول آن خانم سیکنه حسنی است، که او دختران و پسران که در هنر نقاشی دست بالایی دارند جمع کرده و باهم درد و حقایق جامعه شان را به تصویر می کشانند. اینها تبعیض، خشونت، ستم و ناملایمات جامعه شان را نقاشی میکنند. ما استعدادهای داریم که همیشه نهان است و نیست کسی که این استعداد را به حرکت بیاورد و باعث تشویق جوانان و هنرمندان عرصه هنر شوند.

اگرچه این مرکز هنری جهش با وجود مشلات که دارد و نبود جایش و نبود امکانات باز به همان تسهیلات کمی که دارند فعالیت کرده و هیچ گاه از فعالیت شان خسته نشده اند. سکینه حسنی که مسول این مرکز هنری است با داشتن مشکلات فراوان و تنها نان آور فامیل شان است، که جز مادر و برادرکوچکش تشویق کننده دیگر نیست که سکینه را تشویق کند اما سکینه با چنان شوق علاقه خاص به نقاشی دارد سعی میکند تا به بهترین نقاش در سطح کشور و جهان شود. او نه تنها خودش را تقویت میدهد بلکه چند تا از دختران و پسران را هم گرد شان جمع کرده و باهم این مسیر را طی میکند.

شکریه پارسا یکی دیگر از دختران است که با ابراز علاق و شوق که به نقاشی دارد و همیشه با انگیزه های متفاوت کوشش کرده که ورزش، موسیقی و نقاشی را یاد بگیرد. او استعداد این را در خود می بیند که همه شان را بیاموزد. اما آنچه که مانع او است زمان وشرایط است. مادر شکریه از جمله مادران است که فرزندانش را به خود کفایی تشویق کرده و می گوید: فرزندانم همیشه هنر بیاموزید تا زندگی خوبی را برای خود مهیا کنید و همیشه بر پای خود ایستاده باشید و مخارج زندگی تان را خودتان تهیه کنید. این حرفها شکریه را انرژی داده و هنر نقاشی را از سال ۱۳۹۳ از دوران مکتب در یک کورس شروع میکند اما مشکلات اقتصادی مانع اش میشود و نمی تواند به کورس برود. و در سال ۱۳۹۴ باز با تشویق مادرش برای ادامه دادن نقاشی اش به یک کورس دیگر می رود تا اینکه نقاشی را یاد می گیرد.

شکریه در این نمایشگاه بنام « گردش چشم‌» که توسط مرکز هنری « جهش » برگزار شده بود شرکت کرده بود تابلو های که نقاشی کرده بود مورد علاقه زیاد از مردم را بخود جلب کرده بود.

معصومه محمدی یکی دیگر از این هنرمندان نقاشی است که با حضور شان در این نمایشگاه نقاشی های شان را به نمایش گذاشته بود و مورد دید و باز دید زیاد قرار گرفته بود.

چی بسا جای خوشحالی است که با وجود این همه استعداد های هنری که ما در کشور داریم ولی مسولین در این مورد کوتاهی میکنند و همیشه به استعدادهای این جوانان به دیده ی حقیرانه می نگیرند و چشم های شان را کور می کنند تا هنرنمایی این جوانان را نبینند.

مشکلات که سر راه این جوانان است همان شرایط ناسازگار جامعه است که باعث می شود که دنبال هنر نباشند و تا باشد که مورد نشانه ی حرف دیگران قرار نگیرند.

 

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن