اجتماعی

از خودمان بپرسیم معنای واقعی صلح چیست؟

صلح خدای من نیست،

صلح یک کبوتر یا یک رنگین کمان نیست گرچه خیلی دوست داشتنی هستند.
وقتی که من نماد یک کبوتر و یک رنگین کمان را می بینم،

من به آرامش فردی فکر میکنم،

من به مراقبه فکر میکنم،
من در باره چیزی به عنوان صلح فکر نمی کنم، یا همان صلح پایدار همراه با عدالت و برابری.
صلح پایدار به این معنیست که بیشتر مردم در روی زمین دسترسی به منابع داشته باشند برای زندگی شرافتمندانه،
جای که مردم دسترسی کافی به آموزش و پرورش و محیط زیست و درمان دارند، به طوری که آنها می توانند در آزادی به شکلی که می خواهند زندگی کنند و از ترس رها باشند. و به این امنیت انسانی گفته می شود. و من خیلی مایوس نیستم مانند بعضی از دوستان خیلی مسئولیتم.
من دریافتم که انسانها در از استفاده یک کلمه خوب، کمی قاطی کردند، برای اینکه من به مادرم قول داده ام از کلمه ف… در حضور جمع استفاده نکنم. و من سختر و سختر کوشش میکنم.
مادر، من واقعا تلاش میکنم. ما به قدری پلیس نیاز داریم. و قدری ارتش، اما برای دفاع.
ما نیازمند تعریف دیگری از چیزیکه ما را در این جهان ایمن میکند هستیم. این درست نیست که ما کشورمان را تا بن دندان مسلح کنیم، یا اینکه دیگر کشورها را تا بن دندان مسلح کنیم با اسلحه هایی که می سازیم و به آنها می فروشیم. استفاده از پول باید منطقی باشد. برای امنیت بخشیدن به کشورها در جهان و برای ساختن دنیای امن برای مردم.
رقمی اختصاص دادن پولی که سازمان ملل راجع به آن صحبت میکند برای براورده ساختن اهداف توسعه هزارها مردم ٨٠ میلیارد دلار، فقط همین مقدار کم.
در سراسر جهان، این مقدار کمی پول است. این می رود که تسلیحات نظامی را که ما به این نیاز نداریم را مدرن کند و ما نمی توانیم از این در طول همه زندگیمان خلاص شویم مگر آنکه ما بر پاخیزیم و اقدامی کنیم که این اتفاق بیفتد. مگر آنکه ما شروع به باور کردن کنیم در مورد تمام آن چیزهایی را که شنیده ایم در طول دو روز گذشته، همه این عناصر باهم جمع شدند، برای امنیت انسانها، برای نجات از ببرهاست. برای توقف شنهای روان است، این برای دسترسی داشتن به تجهیزات داکتری است که می تواند سرطان را تشخیص دهد، این برای همه اینها است. این استفاده از پول ماست برای همه این ملزومات این در باره اقدام کردن است.
داکتر شیرین عبادی اولین زن مسلمان است که جایزه صلح نوبل را دریافت کرده است او برای یکنیم سال تبعید شده بود.
آنچه که ما امروز به آن نیاز داریم، مردمی هستند که بر پا خیزند و اقدامی صورت دهند، تا معنی صلح را اصلاح کنیم. این کلمه زشتی نیست این کار سخت هر روزه است. و اگر هریک از ما کسانی که با ما در مسایل مشترک علاقه مشترک دارند همت آن را داشته باشیم و داوطلبانه به اندازه ای که می توانیم فعالیت کنیم ما می توانیم دنیا را تغییر دهیم ما دنیا را نجات خواهیم داد. ما نمی توانیم مناظر دیگران باشیم، ما باید این کار را خودمان انجام دهیم.

منبع: TED Women

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن