اجتماعی

انسان افغانستانی در فرار و قرار خود مصئون نیست !

نویسنده: احمدشاه کهزاد
ناگفته پیداست که افغانستان از معدود کشورهای جهان است که بیشترین مهاجر را در سراسر گیتی دارد که قریب به یقین، اکثریت مهاجرین افغانی نه برحسب تصادف، بل بدلیل فقدان امنیت جانی/مالی و برآورده نشدن اساسی ترین نیازمندی های شان در افغانستان، راه دشوار مهاجرت را در پیش گرفته و به وطن شان پشت کرده اند. خلاف برآورد و خلاف تصور ما، متاسفانه با مهاجرین بصورت اعم و با مهاجرین افغان بصورت اخص، برخوردهای دولت های مهاجر پذیر از نوع انسانی آن نبوده و در اکثر زمان، کمترین حقوق انسانی شان هم رعایت نمی گردد که در تازه ترین مورد آن، در اثر درگیری پناهجویان افغانی و اتباع ترکیه ( کُردها ) دست کم ۴ پناهجوی که هویت افغانی دارند، کُشته و تعدادی هم زخمی گردید. به رغم اینکه برخوردهای فزیکی از این دست که کُشته و زخمی را به همراه داشته و قربانی آن پناهجویان اند- در نوع خود تازه گى نداشته و پس از هر چندی، ما وقوع چنین رویدادهای تلخ را نظاره گریم که عینی ترین نمونه آن قتل دختر خورد سال افغانی در ایران بنام ستایش قریشی بود که سال پار به بدترین شکل ممکن توسط یک شهروند ایرانی اولًا تجاوز و پس از آن به قتل رسید- اما نوعیت/روش قتل در منطقه سلطان غازی شهر استانبول قابل غور و سخت مأیوس کننده است. بهر ترتیبی، امید است که از جانب نمایندگی سیاسی افغانستان تعقیب و جدا پیگیری شود.
درست در بیست و هفتم ثور، در اثر درگیری فزیکی بین پناهجویان افغان و اتباع ترکیه در منطقه “سلطان غازی” که بیشتر یک منطقه مهاجر نشین است و ساکنان آن مهاجرین سوریه، پاکستان و افغانستان اند، دست کم چهار پناهجو افغانی به بدترین شکل ممکن زریعه چاقو به قتل رسید. گرچند در حوالی آن روز، خبرهای در شبکه های اجتماعی دست به دست می شد که از کُشته شدن ٣٠ نفر و زخمی شدن ٣٠٠ نفر خبر می داد که در ظاهر باور آن دشوار بنظر می رسید. اما آمار رسمی حد اکثر قربانیان رویداد را ۴ نفر تأیید و علل درگیری طرفین منازعه را، ناشی از ملاقات یک پناهجو با یک دختر کُرد عنوان کرده است. گفته می شود که مرد کُردی از فرط خشم بالای پناهجو افغانی حمله کرده که با پشتیبانی تعدادی از پناهجویان همراه می گردد که سر انجام مرد کُرد زخمی و در مسیر راه شفاخانه از بین می رود. در بحبوحه وارسی قضیه و انگیزه قتل، رسانه های ترکی گفته اند که نزاع از آزار و اذیت زن ترکی توسط مهاجرین ناشئ می گردد که با گفته های شاهدان عینی که در منطقه سلطان غازی زندگی دارند، همخوانی ندارد.
بهر روی، در این گیرو دار دو نکته شایان گفتن است:
یکم: قطع نظر از آمار دقیق کُشته و زخمیان حادثه، قربانیان رویداد به بدترین شکل ممکن به قتل می رسند ( با توجه به ویدیوی های دل خراش که از این رویداد در شبکه های اجتماعی درز کرده است). با این ملحوظ، ایجاب می کند که قضیه قتل پناهجویان از مجرای نمایندگی های سیاسی افغانستان در ترکیه تعقیب و پیگیری گردد.
دوم: کاربران فیسبوک در مسابقه ی مضحک خبر رسانی، باید بیش از سرعت انتشار خبر، بالای صدق و کذب خبر غور و روی آمار رسمی توجه کنند. در گیرو و دار حادثه سلطان غازی، تفاوت قابل ملاحظه ی بین آمار رسمی و تأیید شده ( ۴ کُشته ) و آمار و ارقام کاربران فیسبوک ( ٣٠ کُشته ) دیده می شود که مسلماً ناشی از کم توجهی، کم ظرفیتی و عدم مسئولیت پذیری کاربران فیسبوک می گردد.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن