فرهنگی

موزیم مرکزی جمهوری قزاقستان

موزیم مرکزی قزاقستان

نویسنده : نوسوبایوا سلطنت مترجم: نصرت الله تابان دانشجو زبان 2016-2017

موزیم مرکزی قزاقستان بزرگترین موزیم در شهر آلماتی و یکی از بزرگترین موزیم در آسیای مرکزی میباشد. در سال 1931 تاسیس شد. این موزیم در کلیسای جامع آلماتی واقع شده است. در سال 1985 در یک مکان مدرن نقل مکان کرد. این موزیم خانه مجموعه ای قابل توجه ای برای مردم قزاقستان است. در این موزیم موضوعات فرهنگی، سیاسی، تاریخی، باستان شناسی و مدرن شامل است. در این موزیم بیشتر از 3000000 آثار موجود می باشد.

این موزیم دارای هفت سالون اصلی میباشد.

سالون اول: متشکل از فصول شناسی و باستانی است که مجموعه آثار به 300 سلایت میرسد که از سراسر قزاقستان جمع آوری شده که دارای اهمیت خاص میباشد شامل سنگشده درختان باقی مانده با میراثات ماهی های چاپی، مایکروسکوپی، گیاه گرده که قدامت آن به چندین میلیون سال میرسد.

سالون دوم: در سالون دوم شما میتوانید ببینید آیتم های سنتی قزاق، فرهنگ، زندگی خانگی. مجموعه ای اسلحه موجوده از قرن های 18-19 ، و جواهرات، فرش، پوشاک و موارد سنتی دیگر قزاقها را بیننده باشید. در این سالون آثاری از هنر و سنایع دستی موجود میباشد. در همین سالون یک نمایشگاه( قزاقستان در طول جنگ دوم جهانی 1941-1945 ) موجود است.

سالون سوم: این سالون بنام قزاقستان مدرن نامگذاری شده است. و نشان دهنده تاریخ قزاقستان بعد از سال 1991 یعنی بعد از آزادی این کشور می باشد. در این سالون نماد هایی کشور( جمهوری) در آن به نمایش گذاشته شده است. آرم، سرود ملی، پرچم، اصل قانون اساسی جمهوری قزاقستان، جوایز دولتی، پول(تینگه) به نمایش گذاشته شده.

سالون چهارم: این سالون نمایشی از اقتصاد، آموزش، بهداشت، فرهنگ، علم و ورزش به نمایش گذاشته شده است. در حقیقت نمایشی از قزاقستان مدرن است و یک بخش این سالون به سفرهای رئیس جمهور این کشور تعلق گرفته یعنی هدیه هایی که از سفر های مختلف با خود آورده در اینجا به نمایش گذاشته شده است.

سالون پنجم: این سالون بنام باز کردن صندوق است. در این سالون نمایش منحصر به فردی موجود است که شامل موضوعاتی از مناطق مختلف قزاقستان می باشد. پژوهش اقلام ساخته شده از طلا که قدامت آن به اوایل عصر عشایر  می رسد. آثار هایی از قرن پنجم و ششم در این سالون موجود است.

سالون ششم: این سالون بنام موزیم انسان شناسی نامگذاری شده است. این موزیم اولین موزیم در آسیای مرکزی است که این نمایشگاه را در خود دارد. در این سالون از مهاجرت های سراسری انسان ها تا به تاریخ توسعه انسان ها به نمایش گذاشته شده است. تاریخ تمام ملیت های قزاق و مردمان آسیایی در اینجا موجود است. برای خودم که این موزیم زیبا را از نزدیک دیدم این بخش برایم جالب بود. در این بخش شما خود را به زمان های خیلی دور احساس می کنید.

سالون هفتم: این سالون بنام سالون هنر یاد میشود. یعنی مجموعه ای از آثار هنری در این سالون به نمایش گذاشته شده است. نمونه ای از آغاز نقاشی روسی، تصور فرهنگی و سنتی از اقوام قزاق به نمایش گذاشته شده است. در این بخش آثار خطی و نقاشی موجود می باشد.

موزیم مرکزی قزاقستان در نوع خود یکی از بزرگترین و بهترین موزیم های جهان است.

 

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن