فرهنگی

شهر تاریخی ترکستان

ترکستان

نویسنده: ابراگیموا میرورت  ترجمه : مهدی صالح تابش دانشجو زبان 2017-2016

با جمعی از استادان ودانشجویان سفری داشتم به شهر تاریخی ترکستان.  این شهر یکی از شهرهای تاریخی و دیدنی جمهوری قزاقستان است. ترکستان مرکز ترکتباران جهان میباشد. در این شهر دانشگاهی بنام دانشگاه بین المللی ترکستان موجود است. دانشجویان از کشورهای مختلف در رشته های مختلف در این دانشگاه در حال آموزش هستند و این شهر دارای کتابخانه بزرگ اسلامی میباشد که توجه بینندگان را به خود جلب میکند. ترکستان شهری است با هوای نسبتا گرم که میتوان گفت در زمان های قدیم پادشاهان به دلیل بهتر بودن هوا توجه خاصی به این شهر داشته اند که نمونه ی از معماری و آثار های مختلف نسبت به دیگر شهر های قزاقستان در این جا بیشتر به چشم میخورد.

 

ترکستان شهری است کوچک اما تاریخی در صحرای قزاقستان. در آسیای میانه به جز ترکستان، شهری تاریخی که بتواند قزاقستان را به یک مقصد گردشگری تبدیل کند وجود ندارد. در سده یازدهم میلادی خواجه احمد یساوی این شهر را به مرکزی برای یادگیری تبدیل کرد که از سرتاسر استپ قزاقستان افراد جویای علم به آن قدم می‌گذاشتند. در سده چهاردهم تیمور دستور داد برای گرامیداشت وی یادبودی بنا کنند که این عمارت امروزه مهمترین ساختمان تاریخی قزاقستان محسوب می‌شود و یکی از میراث جهانی یونسکو است.

آرامگاه خواجه احمد یسوی در شهر باستانی ترکستان در جنوب قزاقستان واقع شده است. این آرامگاه دیدنی تمام منظره را تحت الشعاع قرار می دهد و هزاران بازدید کننده را از سراسر جهان به اینجا می کشاند.

  • کار ساخت این آرامگاه در قرن چهاردهم و در سال ۱۳۸۹ میلادی آغاز شد
  • این بنا، در سال ۲۰۰۳ در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید
  • یسوی شاعر و صوفی ترک بود
  • کار ساخت آرامگاه هیچگاه به پایان نرسید
  • گنبد آن به ارتفاع ۳۹ متر، بزرگترین گنبد در آسیای میانه است

این آرامگاه، مقبره خواجه احمد یسوی، شاعر، صوفی و بنیانگذار یسویه است. ساخت مقبره در قرن ۱۴ میلادی شروع شد. معمار آن یک ایرانی به نام خواجه حسین شیرازی بوده است.

مزار خواجه احمد یسوی در سال ۲۰۰۳ در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

آرامگاه «خواجه احمد یسوی» یک از اماکن مهم مذهبی نه‌تنها برای قزاق‌ها بلکه برای کل مسلمانان آسیای مرکزی و فراتر از آن به شمار می‌رود و همه‌ساله هزاران نفر از مردم قزاقستان و سایر کشورهای‌منطقه آرامگاه این دانشمند و عارف برجسته را زیارت می‌کنند. خواجه احمد یسوی از چهره‌های بزرگ تصوف در آسیای مرکزی بوده و طریقت خاصی به نام «یسویه» را نیز ایجاد کرده است. آرامگاه کنونی به ‌فرمان تیمور لنگ که خود را از مریدان یسوی می‌دانسته در سال‌های ۱۳۸۹ تا ۱۴۰۵ میلادی احداث‌شده اما قبل از آن نیز آرامگاه این پیر طریقت زیارتگاه عاشقان و ارادتمندان بی‌شماری بوده است.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن