اجتماعیفرهنگی

دانشگاه های قزاقستان

به طور معمول حدود 150 دانشگاه در کشور قزاقستان وجود دارد که بسیاری از آنان در پایتخت قبلی ( Almaty ) و برخی از آنان در پایتخت فعلی ( Astana ) واقع شده اند. تعداد 9 تا از دانشگاه های قزاقستان خصوصیات رتبه بندی دانشگاه های QS ( در سال 15/2014 ) را به خود گرفتند. از دانشگاه هایی که بیشترین میزان ورود را داشته اند دانشگاه هایی نظیر  Al-Farabi، دانشگاه ملی قزاقستان ( KazNU )، دانشگاه ملی L.N Gumilyov Eurasian، دانشگاه فنی بریتانیایی – قزاقستانی و دانشگاه ایالت جنوب قزاقستان خواهند بود. دانشگاه های قزاقستان سه نوع مدرک با عناوین کارشناسی (چهار سال تحصیل)، کارشناسی ارشد (دو سال) و دکتری (پنج سال) را در اختیار افراد قرار می دهند. ناگفته نماند که این کشور در سال 2011 با موسسه آموزش عالی اروپا در ارتباط بود. همچنین این کشور با بلغارستان در جهت استاندارد سازی مبحث آموزش عالی و به کارگیری اصول بسیار مهم همکاری هایی داشته است.

به کسانی که قصد تحصیل در قزاقستان را در سر دارند پیشنهاد می شود که نگاهی اجمالی به دانشگاه های ملی (رتبه بالا) قزاقستان بیاندازند :

دانشگاه ملی Al-Farabi ( KazNU )   

این دانشگاه یکی از قدیمی ترین و بزرگترین دانشگاه های قزاقستان است، دانشگاهی که در پایتخت قبلی کشور قزاقستان واقع شده است و در حال حاضر 20000 دانشجو ( مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ) را در خود جای داده است. دانشگاه Kazgugrad بزرگترین محوطه دانشگاهی در این کشور خواهد بود، دانشگاهی که مساحت آن 100 هکتار می باشد و 14 دانشکده و 98 ساختمان را در خود جای داده است. تعداد دانشجویان بین المللی وارد شده به این دانشگاه 40000 نفر خواهد بود، دانشجویانی که از 800 کشور مختلف جهان به این دانشگاه راه پیدا کرده اند.

KazNU در رتبه 300 دانشگاه برتر جهان قرار دارد، دانشگاهی که در سال 14/2013 در رتبه بندی دانشگاه های جهانی QS قرار گرفت.

دانشگاه ملی آسیایی – اروپایی L.N Gumilyov ( ENU )

این دانشگاه یکی از دانشگاه های قدیمی در قزاقستان خواهد بود. دانشگاه ملی آسیایی – اروپایی L.N Gumilyov ( ENU ) دومین دانشگاه از نظر بیش ترین ورود می باشد، دانشگاهی که در سال 14/2013 در رتبه بندی دانشگاه های جهانی QS قرار گرفت. این دانشگاه در سال 1996 در پایتخت فعلی قزاقستان ( Astana) تاسیس گشت، دانشگاه ENU حدود 13000 دانشجو را در خود جای داده است. دوره های برگزار شده برای دانشجویان به زبان قزاقستانی، روسی، انگلیسی، فرانسوی، چینی، آلمانی و ترکی خواهد بود. باید بدانید که امکان تحقیق و آموزش دیدن در منطقه آسیایی – اروپایی برای شما وجود خواهد داشت. چرا که در حال حاضر دانشگاه ENU حدود 26 موسسه علمی نظیر : موسسه تحقیقات، آزمایشگاه ها و مراکز علمی را در خود جای داده است.

دانشگاه فنی بریتانیایی – قزاقستانی

این دانشگاه ارتباط نزدیکی با انجمن آموزشی بریتانیا و دیگر دانشگاه های مشهور در انگلستان خواهد داشت. دانشگاه فنی بریتانیایی – قزاقستانی ( KBTU ) در پایتخت قدیمی کشور قزاقستان شهر Almaty و در سال 2000 تاسیس گشت. از اهداف اصلی این دانشگاه فعالیت دانشجویان در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی خواهد بود. این دانشگاه به عنوان سومین دانشگاه از نظر بیشترین تعداد ورودی در نظر گرفته می شود. این بسیار مهم است که بدانید که دانشگاه KBTU از نظر مطرح  کردن گرایش هایی نظیر : مهندسی پتروشیمی، مهندسی شیمی، علوم زمین شناسی، فناوری اطلاعات، اقتصاد، امور مالی و مدیریت سر آمد خواهد بود.

نویسنده: گلژان یدگه و گلخان تلوژانوا

ترجمه: مهدی صالح تابش

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن