اجتماعیفرهنگی

مکتب لیسه نسوان لومان از بدو تأسیس تا افتتاح تعمیر جدید

تهیه کننده‌: عنایت الله حکیمی

از آنجایکه این انگیزه است که ما را وادار میکند که به یک طرف حرکت کنیم و برای رسیدن به هدف خود تلاش کنیم. و مهمتر ازهمه انگیزه آموختن علم و دانش است که ما را وادار میکند که باید مکتب رفت و معرفت حاصل کرد، و این معرفت است که می توان بهتر زندگی کرد و انسان بود. به همین خاطر این انگیزه برای دختران لومان در سال ۱۳۷۰ ه.ش پیدا شد که حدود ۶۰ شاگرد دختر در اتاق های که برای معلمین لیسه ذکور لومان ساخته شد بود، درس خواندن را شروع کردند که با مدیریت مدیر ظفری و معلمین هر یک ، آغا مهدی سنگجوی، محمد علی جاوید، داکتراحمدالله (شاگردان صنف ۱۰ آن وقت بودند)، مامور عبدالحمید سنگجوی، آقای عطایی از سنگ ماشه، درس داده می شدند. و همچنین معاش معلمین توسط مردم لومان به گندم پرداخت میشد.  شاگردان که در این سالها در فراگیری علم مشغول بودند  عبارتند از (‌ شکریه از قلندری، سهیلا، ریحانه از قلندری و … )  که از صنف اول تا صنف چهارم درس داده می شد. که عاشقانه در مکتب حاضر می شدند. در سال ۱۳۷۲  ساختمان مکتب نسوان لومان توسط داکتر سیماسمر با نوی مکتب ساز به همکاری مردم لومان ساخته شد که چوب پوشش آن توسط مردم لومان تهیه می شد و ساختمان مکتب  با مصرف ۱۸۰۰ سیر گندم ساخته شد. که بعد دختران بطور مستقل صاحب ساختمان شدند و مکتب ذکور لومان را ترک گفتند و به مکتب خود رفتند. که با مدیریت مدیر ظفری اداره میشد. و در این وقت محمودی به معلین اضافه شد. با آمدن طالبان در منطقه مکتب نسوان لومان تعطیل نشد و ادامه داشت و بار بار طالبان به مکتب نسوان می آمدند و برسی می کردند اما با آمدن آنها شاگردان همیشه با خود قران می آوردند و شروع به قران خواندن می کردند و از طرف طالبان تحسین می شدند. با وجود مشکلات فراوان که دختران مواجه بودند و باز هم دختران داشتند با فرهنگ بی سوادی و جهل آن زمان مبارزه می کردند و با تلاش و زحمت به مکتب می رفتند، علم و دانش می آموختند. مکتب لیسه نسوان لومان در سال ۱۳۸۴ ه.ش از ابتدایه به متوسطه ارتقاء یافت و در سال ۱۳۸۵ توسط کوشش و تلاش مدیر ظفری به لیسه ارتقا‌ء یافت . که در این سالها زیر نظر مؤسسه شهدا فعالیت می کرد که معاش معلمین توسط همین مؤسسه پرداخت می شد.

در سالهای  ۱۳۹۰ه.ش الی ۱۳۹۱ه.ش چهار پایه کمپیوتر، دو دانه تاوه شمسی، دو دانه بطری، مؤلد، چهار دانه میز اعلی، هشت دانه چوکی اعلی به مکتب لیسه نسوان از طرف دولت داده شد.

در سال ۱۳۹۲ ه.ش توسط کمیته ناروی ساختمان مکتب لیسه نسوان لومان دوباره بازسازی شد که چهار تا دستشویی اضافه شد. در اخیر سال  ۱۳۹۲ ه.ش توسط مؤسسه همبستگی ملی به سرکردگی چمران از گردن سه پایه ۶ دانه دستشویی دیگر با امکانات بهتر ساخته شد.

مکتب لیسه نسوان لومان سالها مهد تمدن علم و معرفت بوده که باعث با سواد ساختن دختران که از داخل لومان هستند و دختران که بیرون از لومان هستند، شده است . که هر ساله تعداد زیادی از دختران را به دانشگاه های کشور فرستاده است ، که از سال تأسیس تا اکنون دهمین دور فراغت متعملین را جشن گرفته است. مکتب نسوان لومان دارای ۲۳ بست بوده که شامل ۱۹ معلم، ۲ ملازم، ۱ معتمد و یک هم خدمتی میباشد. ساختمان لیسه نسوان لومان دارای ۸ صنوف درسی بوده، که این کمبودی صنوف درسی، دختران مجبور بودند که در زیر آفتاب سوزان و در خیمه ها درس بخوانند و این مشکل بزرگی بود که مکتب نسوان لومان به این مواجه بود.  که خوشبختانه در بهار سال ۱۳۹۵ ه.ش مؤسسه خیریه امام حسین(ع) به نمایندگی حاجی غلام سرور رضایی به همکاری ولسوال جاغوری  ظفر شریف، قومندان امنیه اسبق جاغوری احسانی، نماینده گان لومان، مردم شریف لومان، خیرین منطقه و انجمن اجتماعی-فرهنگی دیدنو یک ساختمان جدید که دارای ۱۲ صنف درسی و یک اداره  و با یک نقشه زیبا و موقعیت زیبا اعمار کرد که اینک در آستانه ی بهره برداری و افتتاح شان هستیم، و جا دارد که از این زحمات بی شایبه حاجی غلام سرور رضایی و مؤسسه خیریه امام حسین(ع) تقدیر به عمل بیاوریم.

این مؤسسه خیره به نمایندگی حاجی غلام سرور رضایی که همیشه در بخش مکتب ساختن، شفاخانه ساختن، مساجد و منابر ساختن فعالیت داشته که تا حال تعداد زیادی از مکتب، مسجد، منبر و شفاخانه ها را در سرتاسر ولسوالی جاغوری ساخته است که مورد بهره برادری قرار گرفته و افتتاح شده است.

ملت شریف  و علم پرور لومان که پس از انتظارت فراوان شاهد یک باب تعمیر مکتب زیبا و مجلل در سرزمین خود شدند جشن بزرگ افتتاحیه ی تعمیر لیسه عالی نسوان لومان را دریک فضای مملو از وجد و سرور برگذار نمودند و با حضور داشت اقشار مختلف مردم منطقه، علما، معزیزین، موسفیدان، جمع کثیری از اولیا‌‌ شاگردان، پرسونل نظامی و ملکی ولسوالی به ریاست مقام ولسوالی با حضور گرم و پرشور اساتید مدیران و گروه های فرهنگی از لیسه های ( ذکور لومان، لیسه سنگجوی، لیسه ثمر قلندری، لیسه سه پایه خدیداد، مکتب متوسطه سوخته و آسیاب خوردی، لیسه تمقول، و مکتب ابتدایه دوغ آباد ) تجلیل و جشن شایسته ی را به عمل آوردند. و با اجرای برنامه های متنوع فرهنگی ( سرودهای جذاب، تیاتر، مقاله، سخنرانی، برنامه های تفریحی طنز، اهدای جوایز.. ) تشویق و جلب توجه حاضران را در پی داشت. و در ضمن از شخصیت خدوم و دلسوز وطن بانی این مرکز تعلیمی و تربیتی  الحاج غلام سرور رضایی و موسسه خیریه امام حسین (ع)  که تمویل کننده آن بوده تقدیر و سپاس شایسته ی به عمل آمد، و در اخیر برنامه نیزه زنی توسط اسپ سواران منطقه و مناطق هم جوار انجام شد.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن