اجتماعیتکنالوژی

شبکه های اجتماعی و کاهش ارتباطات انسانی!

تهیه کننده: پایگاه خبر رسانی دیدنو

در کنار تمامی پیامدهای مثبت و منفی شبکه‌های اجتماعی مجازی به نظر می رسد به کارگیری بدون برنامه این پدیده نوظهور ارتباطی با کاستن از میزان ارتباطات چهره به چهره، نقشی مخرب را در از بین بردن صمیمیت های گذشته ایفا می کند.
شبکه‌های اجتماعی مجازی امروزه به دلیل نوبودن و جذابیت با اقبال گسترده کاربران اینترنتی خصوصاً قشر نوجوان و جوان روبه‌روست، به طوری که روزانه میلیو‌ن‌ها نفر در دنیا با عضویت در این شبکه‌ها، ساعت‌های متمادی از عمرشان را صرف گشت‌وگذار در شبکه‌های اجتماعی نموده و تأمین بسیاری از نیازها و علائق خود را در قالب فعالیت در این شبکه‌ها جست‌وجو می‌کنند. اما درکنار تمامی پیامدهای مثبت و منفی شبکه های اجتماعی مجازی بنظر می رسد بکارگیری بدون برنامه این پدیده نوظهور ارتباطی با کاستن از میزان ارتباطات چهره به چهره، نقشی مخرب را در از بین بردن صمیمیت های گذشته ایفا می کند.کاهش صمیمیت میان زوجین، فرزندان، اقوام و دوستان از جمله آثار بکارگیری شبکه های اجتماعی است.
به اعتقاد کارشناسان، گسترش استفاده از شبکه های اجتماعی در زندگی روزانه، روابط و دوستی‌ها را سطحی می‌کند و اگر توازن بین دنیای واقعی و این شبکه‌ها برقرار نشود می‌تواند مشکل ساز شود و مشکلاتی را برای فرد به وجود آورد و شاید هر کس به عینه این موضوع را تجربه کرده باشد که به مرور زمان هرچقدر حلقه دوستان در شبکه‌های اجتماعی گسترده تر می شود فرد بیشتر احساس تنهایی می کند. جامعه شناسان بر این باورند که ارتباطات مبتنی بر شبکه‌های اجتماعی بیشترین تاثیر خود را در کاهش روابط صمیمی درون خانواده برجا می‌گذارند.

زبان بدن تاثیر موثری در ارتباط و صحبت دارد، اما در ارتباط مجازی این اتفاق نمی افتد و انتقال احساسات میسر نیست. بلکه در ارتباط مجازی بی‌ارتباطی بیشتر از ارتباط واقعی است. همه انسان ها نیاز به ارتباط صمیمی و راحت دارند، و ارتباط مجازی به اندازه ارتباط چهره به چهره کیفیت ندارد. ارتباط مجازی همان طوری که از اسمش مشخص است، ارتباط واقعی نیست و همه کیفیت ها و همه نیازها را برآورده نمی کند، ارضا کننده نیست و استفاده زیاد از فضای مجازی سبب می شود که احساس تنهایی افراد بیشتر شود. حتی اگر افراد در فضای مجازی در گروه هایی با تعداد زیاد عضو باشند. ارتباط مجازی، کیفیت ارتباط واقعی را ندارد، فقط محتوا را می‌رساند و منتقل کننده حس ها نیست، بنابراین باعث می شود که فاصله ها بیشتر شود و بدنبال آن صمیمیت ها نیز کمتر شود.

از جمله تاثیرات این شبکه ها بر روی زندگی، بعد خانواده است و این شبکه ها سبب شده اند فعالیت های فردی افراد خانواده افزایش پیدا کند و در نتیجه آن فعالیت های مشارکتی آنها کم شود و این مسئله باعث کاهش روابط عاطفی و صمیمی بین اعضای خانواده شده است و خانوداه به سمت سرد شدن و گسسته شدن پیش می رود. استفاده مفرط و بدون برنامه شبکه های اجتماعی سبب شده روابط کلامی میان افراد به شدت تنزل پیدا کند و در نتیجه از صمیمیت روابط به شدت کاسته شود.

عوامل عمده آن

ـ ارتباط مجازی همان طوری که از نام آن مشخص است، ارتباط واقعی نیست، و همه کیفیت ها و همه نیازها را برآورده نمی ­کند، ارضا کننده نیست و استفاده زیاد از فضای مجازی سبب می شود که احساس تنهایی افراد بیشتر شود.

ـ ارتباط مجازی، کیفیت ارتباط واقعی را ندارد، فقط محتوا را می‌رساند و منتقل کننده حس ها نیست.

ـ ارتباط مجازی باعث می شود فاصله ها بیشتر شود و بدنبال آن صمیمیت ها نیزکمتر شود.

ـ شبکه‌های اجتماعی سبب شده‌اند فعالیت‌های فردی افراد خانواده افزایش پیدا کند.

– شبکه‌های اجتماعی سبب شده فعالیت‌های مشارکتی افراد کم شود و این مسئله باعث کاهش روابط عاطفی و صمیمی بین اعضای خانواده و حرکت به سمت گسست خانواده‌ها شود..

-استفاده مفرط از شبکه‌های اجتماعی سبب کاهش روابط کلامی چهره به چهره میان افراد و در نتیجه کاستن شدت صمیمیت‌ها.

– شبکه‌های اجتماعی تغییرات بنیادین در سبک زندگی و فرهنگ جوامع ایجاد کرده‌اند و توانسته بر الگوی روابط خانوادگی افراد و روابط صمیمانه میان آنها تاثیر بگذارند.

تحقیق در دانشگاه های معتبر جهان

دانشمندان اطلاعات فیسبوک در سال 2012 یک آزمایش بسیار بحث برانگیزی بر رفتارهای انسانی انجام دادند که در آن صفحه اخبار 689،003 کاربر مورد ارزیابی قرار گرفت که در این ارزیابی یا کلیه پُست های مثبت یا کلیه پُست های منفی برداشته شد تا ببینند بر روحیات کاربران دیگر اثر می گذارد یا خیر. این آزمایش همانطور که انتظار می رفت پیش رفت. کاربرانی که محتویات منفی تر ملاحظه می کردند، خودشان هم محتویاتی منفی به اشتراک می گذاشتند و برعکس.
این تنها تحقیق انجام گرفته درمورد تاثیر شبکه های اجتماعی بر افسردگی نبوده است. سال گذشته، تحقیقی در ژورنال روانشناسی اجتماعی و بالینی که توسط محققان دانشگاه هوستون انجام گرفت، مشخص کرد که افزایش استفاده از فیسبوک با علائم افسردگی در ارتباط است و به یک پدیده روانشناختی به نام «مقایسه اجتماعی» منجر می شود.

در آگوست 2013، محققان دانشگاه میشیگان نیز تحقیقی به نام «استفاده از فیسبوک زوال سلامت فردی را در جوانان به دنبال دارد» منتشر کردند که در آن نتیجه گیری شد که هر چه افراد طی یک دوره بیشتر از فیسبوک استفاده کنند، میزان خوشحالی شان کاهش می یابد.

در تحقیق دیگری که در سال 2014 به نام «عواقب احساسی فیسبوک:چرا فیسبوک منجر به بدتر شدن حال ما می شود و چرا باز از آن استفاده می کنیم» در دانشگاه اینسبرگ در اتریش انجام گرفت و مشخص کرد که فعالیت در فیسبوک تاثیری منفی بر حال و روحیه کاربران آن دارد. تحقیقات بسیار بیشتری دیگری هم در سایر دانشگاه ها در این زمینه انجام گرفته است که همه مصرف زیاد شبکه های اجتماعی را با افسردگی مرتبط دانسته اند.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن