اجتماعیفرهنگی

سرد شدن زود هنگام روابط عاطفی؛ کجای کار می لنگد؟

احمدشاه کهزاد

ازدواج که از همان بدو آفرینش هستی، بخش جدایی ناپذیر زندگی بشر بوده را یک قرارداد اجتماعی و حقوقی میان مرد و زن تعریف می‌کنند که به اساس این قرار دارد، زن و شوهر در طول زندگی شان و یا تا زمانی که تصمیم به طلاق نگرفته اند، نسبت به یکدیگر تکالیف و مسئولیت دارند و از تعهدات قانونی نسبت به یکدیگر برخوردار اند. کوتاهی در انجام این تکالیف و گریز از مسئولیت، روابط زناشویی را در معرض فروپاشی و زندگی مشترک را در لبه پرتگاه قرار می دهد. در گذشته های نه چندان دور، در زمان اجداد و حتا پدران مان که به امکانات حداقلی دسترسی داشتند، ازدواج در گفته معروف « زن با لباس سفید می آید و با کفن سفید می رود» معنا پیدا می کرد و حقیقتا مهر و محبت همسری نیز به قدری بود که یک عمر زندگی سالم را زیر یک سقف واحد تضمین نماید و طلاق نیز چنان تابوی وحشتناک بود که خانواده ها حتا از نام بردن آن هراس داشتند اما اکنون آن گونه نیست. ظاهرا پدیده طلاق قسما به یک امر معمول در جامعه بدل شده و زندگی مشترک چنان آسیب پذیر گردیده که برای دوام یک عمر باهمی اطمینان و امیدواری محکمی دیده نمی شود. ظاهرا روابط عاطفی همان گونه که در اسرع زمان شکل می گیرد و گرم می شود، به زودی نیز سرد می گردد و از هم می پاشد. احتمالا عوامل متعدد و انگیزه های مختلفی در ایجاد تنش زناشویی که سر انجام منجر فروپاشی زندگی مشترک می گردد، نقش داشته باشند اما حد اقل در سالهای پسین، عامل «استفاده سو از شبکه های اجتماعی» و «رویایی پنداشتن زندگی پس از ازدواج» تنش زناشویی را بین زوج های جوان به حداکثر رسانده و روابط زناشویی زوج های جوان را فوق العاده لطمه زده است.

  1. رویایی پنداری زندگی متاهلی
    اصلی ترین عامل سرد شدن و فروکش کردن هیجان روابط عاطفی که سرانجام منجر به طلاق می گردد، رویایی پنداری زندگی پس از ازدواج است که ماحصل ازدواج زود هنگام می باشد. ازدواج های زود هنگام، از دوادج است که با دست و پاچگی زیاد و بدون محاسبه عقلی صورت می گیرد. و یا بعبارتی، ازدواج های که از روی احساسات بچکانه صورت می گیرد و دیری نمی پاید که فروکش می کند و زندگی مشترک بی جان و بی روح می گردد. دختر و پسری که هنوز دانشگاه شان را به پایان نرسانده و شغل ندارد، دنیای متاهلی و زندگی پس از ازدواج را کاملا رویایی و خالی از مناقشات و تعارضات فکر می کنند اما پس از ازدواج زمانی که با واقعیت های زندگی مواجه می شوند نمی توانند فاصله بین رویا و واقعیت را تحمل کنند. چون پس از ازدواج تمام رویایی های که در سنین کودکی و نوجوانی در مورد ازدواج برای شان ساخته بودند، به یکبارگی بهم می خورد و روحیه تعامل و تفاهم نیز از بین می رود. مشکلات اقتصادی که به خودی خود عامل جدایی بسیاری از خانواده هاست و دامن گیر بسیاری از زوج های جوان است به تعارضات فکری آنها شدت بخشیده و صبر و شکیبایی زوجین را به حد اقل می رساند. در چنین وضع، زوج های جوان با بروز کوچکترین اختلافات دچار مشکل کلان کرده و موجب روی آوردن انها به سمت طلاق می گردد و چون آنها با مدیریت امور زندگی و مهارت زناشویی بیگانه اند بنابر این جز جدایی، راه حلی دیگری نمی بینند. سر انجام روابط چند ساله شان همان گونه که با تعجیل و بدون محاسبه آغاز شده بود، پایان می یابد.
  2. زندگی متاهلی و تاثیر پذیری آن از سوشیال میدیا
    یکی از اصلی ترین عوامل سرد شدن روابط عاطفی و فروکش کردن احساسات و هیجانات در زندگی زناشویی که سرانجام منجر به طلاق می گردد، ایجاد سو ظن است که ماحصل استفاده سو از شبکه های اجتماعی می باشد. شبکه‌های اجتماعی همانطور که می‌تواند برقراری ارتباط را آسان‌ تر و سریع ‌تر کند، می‌تواند باعث فروپاشی  یک زندگی مشترک یا طلاق عاطفی زوجین نیز شود. از پیامدهای منفی اعتیاد به شبکه های مجازی، دست دادن حس مقایسوی به کاربران آن است. بگونه‌ی که کابران شبکه های مجازی ناخواسته توانایی ها، قابلیت ها، زیبایی ها وتمام داشته های شان را با دیگران سبک و سنگین می کنند و زماتی که داشته های شان را کمتر از دیگران و یا به نحوی دیگران را توان مندتر از خود شان می یابند، دچار افسردگی مفرط و ناراحتی شدید می شوند. متاسفانه بحث برتری جویی میان کاربران شبکه های مجازی به منظور پیشی گرفتن از رفیق و رقیب، داغ بوده و آنها تمام داشته های مادی و معنوی شان را به رخ غیر می کشند: از موقعیت شغلی شان، از وضعیت مالی، جایگاه اجتماعی و حتا از سفره رنگین و غذای که روزانه/شبانه صرف می کنند برای مردم عکس می گیرند و از آن می نویسند. شاید ظاهر این «رخ زنی ها» از نظر برخی ساده بنظر برسد اما حقیقتا پیامد ناگواری روی اذهان توده ها و علی الخصوص زوج های جوان که با مشکلات مالی و عاطفی سر دچار اند، دارد. زوج های جوان که با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می کنند و زندگی مشترک دست و پا شکسته دارند تحت تاثیر شماری زیر نام سلیبریتی های فیسبوک و انستاگرام می روند  و سپس حس می کنند آن ها از هر نگاهی از همسر او (مرد یا زن) برتری دارد. غرق شدن در فضاهای مجازی و تماشای مدل‌ها و سلبریتی‌ها و روابط گسترده آنها با دوستان وآشنایانش، باعث می‌شود که زن و شوهر ناخودآگاه جذب ثروت، اندام‌ و شیک پوشی آنها شوند و همسرشان را فراموش کنند. آنگاه توقعات از همسرشان به اندازه یک مدل بالا می رود و احتمالا دیگر زیباترین لباس‌ها را نیز بر تن همسرشان نبینند. با این وجود، زوج ها حس می کنند که در انتخاب همسر شان اشتباه کرده اند و هنوز هم برای تجدید نظر دیر نیست. این حس ظاهرا قشنگ اما ویران کننده برای زوج های جوان و علی الخصوص برای زن زمانی بیشتر دست می دهد که سیل آسا مسیج های پر مهر از جانب مردان که می خواهند از آنها طعمه جنسی بسازند، دریافت می کنند. و مضاف بر اینها، سوژه سازی برخی طلاق هاست که بد آموزی اجتماعی دارد و فتنه میان زوجین را چاق تر و دشواری های طلاق را آسانتر می کند. مثلا برپایی جشن طلاق دختر خانمی به اسم فاطمه مددی یا طلاق دختر خانمی دیگر بنام ویدا ساغری که به زعم خودش او را به قله موفقیت رسانده است.
    در نتیجه
    ممکن عوامل متعددی چون دخالت خانواده ها، وضع مالی خراب، خیانت همسر، ناتوانی جنسی، فقر و بیکاری، بی پروایی و سو ظن و موارد دیگر در خصوص طلاق بین زوج ها نقش داشته باشد. اما عامل «استفاده سو از شبکه های اجتماعی» و علل «ازدواج زود هنگام» در جامعه افغانی ما بیش از عوامل دیگر برجسته‌تر اند که وصف آن رفت. طلاق هرچند در شرایط دشوار می تواند  یک راه حل باشد اما هیچ گاهی معقول و پسندیده نیست. به منظور پیشیگیری از طلاق، نیاز است جوانان بیشتر در انتخاب همسران شان دقت نمایند و در استفاده از شبکه های مجازی که سو ظن و بدگمانی را بوجود می آورد، محتاط باشند. بهتر است از ازدواج های زود هنگام که آفت رابطه زنا شویی است، جلوگیری گردد و مضاف بر اینها، فرا گرفتن مدیریت درست زندگی شویی بوسیله آموزش های پیش از ازدواج، در نهادهای تعلیمی اجباری گردد.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن