اجتماعیفرهنگی

دختــــران می توانند از پســـران خواستگاری کنند؟

محیط مختلط دانشگاه دارای مزایایی است! یکی از این مزایا آن است که دختر و پسر مجبور به رابطه و تعامل با یکدیگر می شوند . در اینکه بسیاری از این روابط اشتباه و براساس عقده های کودکی و در جهت کشف جنس مقابل است ، شک نکنید!
اما چه بسیارند افرادی که بخاطر این روابط و تعامل های شرعی، عرفی و انسانی، متوجه یکی از نیازها و کمبودهای اساسی خود در زندگی می شوند . نیازی که چند سالی است با او همراه است اما غرایز و حرکات جوانی باعث آن شده تا روی آن پوشانده شده و یا تغییر چهره داده باشد.
در این دوران است که برخی از پسران کم کم به فکر ازدواج و تشکیل خانواده به معنای واقعی افتاده و به دنبال شریک و یار زندگی خود می گردند. بسیاری از دختران نیز هستند که هنوز در این سنین منتظر سوار سفیدپوش بوده و دلشان می خواهد تا زندگی مستقل داشته باشند و البته این احساس ، بیشتر در دخترانی بوجود می آید که دوستان متاهل بیشتری در اطراف خود دارند لیکن این احساس در دختران از زمان مکتب وجود داشته و به همراهشان بوده است.
خواستگاری دختر از پسر یک فرهنگ جدید است که به اسم آزادی و روشنفکری وارد فرهنگ و عُرف جامعه ما گردیده است.
این عمل موا فقان و مخا لفان خود را دارد اما اگر بخواهیم بصورت بی طرفانه و از روی عقل و منطق آن را بررسی نمائیم ، درمی یابیم کسانی که با این عمل مخالف هستند ، دارای منطق و استدلال بهتری نیز هستند . زیرا فرهنگ و مهمتر از آن، شخصیت و رو حانیت زن با انجام چنین عملی همخوانی و هماهنگی نداشته و سازگار نیست.
یکی از مهمترین دلایل مخالفت با این عمل ، ذات و فطرت زن است . اگر دختر خانمی از مردی خواستگاری کرده و آن شخص جواب منفی به او بدهد ، آن خانم با بحران روحی و شکست عاطفی روبرو خواهد شد در حالی که اگر این اتفاق بصورت معکوس انجام شود ، مرد می تواند با این جواب منفی کنار آمده و آن را درک و هضم نماید.
دومین علت مخالفت با خواستگاری نمودن دختران از پسران ، به ذات و فطرت مردان بازمی گردد. اگر پسری قصد ازدواج نداشته باشد و دختری به او پیشنهاد ازدواج دهد ، این احتمال وجود دارد که پسر به ظاهر به این خواستگاری جواب مثبت داده و سعی کند که از دختر سوء استفاده نموده و به اهداف خود برسد.
در برخی از مواقع نیز مشاهده شده که پسر ضمن رد کردن و پاسخ منفی دادن ، این اتفاق را برای دوستانش تعریف نموده و باعث بدنامی ، بی آبروئی و تهمت زدن به خواستگارش شده است!
بنابراین اگر خانمی از مردی خوشش آمد و او را لایق همسری دانست ، باید راه حلی عاقلانه تر درپیش گیرد. یعنی اینکه این علاقه و تصمیم خود را به فردی مصلح و بزرگتر اطلاع داده و از او بخواهد تا نظر آن پسر را جویا شده و در مورد او تحقیق نماید که آیا ایشان نیز قصد ازدواج دارد؟
اگر پاسخ مثبت بود ، جویا شود که آیا معیارهای ازدواج و زندگی برای او به گونه ای هست که با خانمی مثل او ازدواج نماید؟
پس از آنکه تمام جوانب سنجیده و در مورد آن تحقیق شد ، آن شخص بزرگتر به آن آقای جوان ، دختر خانم را پیشنهاد دهد و البته به گونه ای بیان نماید که انگار نظر و پیشنهاد خودش است و دختر خانم از این ماجرا بی اطلاع است.
این نوع از خواستگاری در بین مردم هندوستان بسیار رایج و متداول است و البته در این فرهنگ ، آن فرد مصلح کسی غیر از پدرِ دختر خانم نیست. زمانی که او پسری را لایق دخترش می یابد ، به او پیشنهاد می کند که با دخترش ازدواج نماید . اما به هر حال باز هم این پسر است که باید به خواستگاری آمده و پیشنهاد ازدواج را به دختر خانم بدهد .
بسیاری از دختران در قبل از ازدواج ، آرزوی داشتن مردی همانند همسر دوستشان و یا پسری که با دوستشان رابطه دارد را در ذهن می پرورانند! چشمهای خود را باز کنید . ببینید عاشق چه کسی شده اید . با اینکه قضاوت کردن از روی ظاهر افراد کاری اشتباه است اما گاهی وقتها آنقدر ظاهر برخی از افراد بیانگر خط فکری و روش زندگیشان است که حتی می توان از روی ظاهر آنها در موردشان تفکر و قضاوت نمود!
بعنوان مثال ، چگونه می توانید خود را به فردی بسپارید که تمام برنامه ی زندگی اش ، رفت و آمد با دوستانش و به اصطلاح رفیق باز است؟ چگونه می توانید آینده ی خود را با فردی ببینید که اسیر مد و مدگرائی است ، آرایش کرده و با ظاهری دیده می شود که از هیچ مرد متاهل و متعهدی نباید چنین انتظاری داشت؟
آیا چنین مردانی در مورد تعهد و وفاداری می توانند به شما اطمینان قلبی دهند ؟ شما باید بدنبال یک مرد واقعی باشید اما متاسفانه بسیاری از دختران جذب افرادی می شوند که فقط عنوان مرد را یدک کشیده و در حقیقت مردان زن نما هستند! …. یعنی آنان دارای هویت مشخصی در مورد جنسیت خود نیستند.

بر گرفته شده از یک کتاب زنانه،
مولف: مهدی سیگاریان وفا

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن